Pro investory staveb
Ať už plánujete investovat do stavby nebo rekonstruce, pravděpodobně budete postaveni před jednu zásadní otázku.
Jaké zvolit vytápění?
Na trhu je sice mnoho různých technologií, ale ne každá je vhodná pro jakoukoli stavbu. Začít je tedy třeba tím, jaké má objekt tepelné ztráty a jaký zdroj tepla bude k dispozici.
Pokud znáte tepelné ztráty objektu, můžete se zaměřit na systémy, které je budou schopny pokrýt a distribuovat dostatečný výkon do všech požadovaných místností.
Každý systém má jiné vlastnosti a podmínky pro instalaci. U sálavých podlahových nebo stropních systémů je třeba zvážit stavební výšku, kterou musíte mít k dispozici. Radiátory zase zaberou určité místo a v jejich blízkosti je potřeba zajistit volný prostor.
Od volby systému se pak odvíjí tzv. teplotní spád, který takový systém vyžaduje. Sálavým systémům stačí nízká teplota vody, protože jejich účinná plocha je velká. U radiátoru potřebujete naopak vysokou teplotu vody, aby byl schopen předat potřebné teplo do místnosti. S tím jsou pak přímo spojené náklady na vytápění, protože ohřívat vodu na vysokou teplotu je mnohem nákladnější.
Sálavé systémy
Sálavé systémy fungují na principu infračerveného záření. Neohřívají přímo vzduch v místnosti, ale vyzařují teplo, které dopadá na předměty a osoby v místnosti a tímto je zajištěn tepelný komfort. Výhoda sálavého principu je, že není potřeba vysoké teploty topné vody. Sálavé systémy jsou úsporné. Další výhodou je, že nevytvářejí proudění vzduchu jako radiátory a nedochází tak k víření prachu v místnosti, což ocení především alergici.
Tento typ vytápění se dnes nejvíce umisťuje do podlahy. Další způsob, který získává na oblibě, je umístění na strop nebo na stěny. Stropní panely mají výhodu, že rychle reagují a mění své vlatnosti. Proto jsou oproti podlahovému systému vhodnější do pasivních staveb.
Sálavé systémy a chlazení
Pokud máte k dispozici zdroj chladu, jako je např. tepelné čerpadlo, kterým v zimě topíte, tak v létě ho můžete využít k chlazení. Nejvhodnější variantou je použítí stropních panelů, protože jsou v případě chlazení nejvýkonnější a v případě vytápění srovnatelné s podlahovým topením. Můžete tak zajistit klimatizování bez nepříjemného proudění chladného vzduchu jako u klasických klimatizačních systémů.
Konvekční systémy
Jde o tradiční topné systémy zpravidla s vysokým teplotním spádem. U těchto systémů se jako topné těleso používají radiátory, otopné žebříky, fan-coily atp. Teplo se do místnosti předává tzv. konvekcí, což je proudění teplého vzduchu. Radiátor, který obsahuje topnou vodu o vysoké teplotě na jedné straně ohřívá vzduch. Ten začne stoupat a tímto principem se vytvoří proudění a dochází k ohřevu vzduchu v místnosti.
K těmto systémům dodáváme připojovací armatury, trubky a regulační prvky.
Systémy řízení
Pokud již máte představu o tom, jak bude vypadat vytápění, je na místě zvážit jak to celé řídit tak, aby byl provoz úsporný a efektivní. Významně se zde hlásí o slovo elektronika, která automatizuje nastavení a internet, který umožní vzdálený přístup. Srdcem všech těchto systémů je kotelna (technická místnost).
Jelikož je možné jednotlivé systémy vytápění / chlazení v domě kombinovat, je tedy i nepřeberné množství způsobů, jak připravit topné nebo chladící médium k distribuci. Někdy je potřeba zajistit namíchání požadované teploty, rozdělit výkon mezi jednotlivé sekce domu, odfiltrovat nečistoty, zajistit zabezpečení v případě poruchy atd.
Giacomini má ve své nabídce unikátní systém kotlových sestav, který lze univerzálně kombinovat a sestavit požadovaný celek, který zajistí všechny potřebné funkce.
Ve všech bodech je třeba také zvažovat finanční možnosti a náklady spojené s realizací a následným provozem a údržbou.
Rádi vám doporučíme proškolené projektanty a montážní firmy.